All promotion and relegation sorted in Pembrokeshire cricket – Western Telegraph

0
46

Pembroke County Cricket Club results and best performances from Saturday, August 24:

Division 1:

Burton (174-9) beat St Ishmaels (151) by 23 runs

Cresselly (166) lost to Lawrenny (224-5) by 58 runs

Haverfordwest (249-5) drew with Carew (189-7)

Llangwm (212-4) beat Saundersfoot (210-4) by 6 wkts

Whitland (131) lost to Neyland (187-8) by 56 runs

Champions: Neyland.

Relegated: Burton and Llangwm.

Performances; Cresselly; Iwan Izzard 84, Daniel Sutton 34, Ryan Lewis 20 & 1-30, Tom Murphy 3-55, Tom Arthur 1-46. Lawrenny; Brad McDermott-Jenkins 6-40 & 79, Rob Williams 2-23, Steve Lewis 61, Kurtis Marsh 46 & 1-30, Jamie Lewis 1-35. Whitland; Nathan Evans 68 & 3-34, Wayne Howells 22 & 1-39, Matthew Davies 2-39, Geriant Jones 2-40. Neyland; Andrew Miller 2-22 & 18, Patrick Bellerby 2-8 & 39, George Evans 2-0, Ross Hardy 27, Sean Hannon 27, Tom Pritchard 2-42. Llangwm; Joe Phillips 2-47, Ollie Davies 1-41 & 48, Toby Asson 1-39, William Beresford 48,  Noah Davies 46, David Lewis 34, Richard Brock 17. Saundersfoot; Danny Caine 107 & 1-66, Jon Mansbridge 75 & 2-35, Nicky Cope 1-53. Burton; James Davies 41, Luke Hayman 55no & 6-29, Matthew Webb 2-22. St Ishmaels;  Brennan Devonald 4-24, Archie Smithies 3-40, Danny Richards 22, Phil Cockburn 34, Jack Nicholas 24. Haverfordwest; Simon Holiday 94, Danny Potter 106, Clive Tucker 2-39. Carew; Tom Davies 93 & 3-40, Luke Hicks 45, Nic Scourfield 24, Rhys Davies 2-54.

Division 2:

Carew II (115) lost to Hook (180) by 65 runs

Johnston (202) beat Cresselly II (116) by 86 runs

Kilgetty (165) lost to Pembroke (166-4) by 6 wkts

Llechryd (115) lost to Narberth (117-7) by 3 wkts

Pembroke Dock (141) lost to Haverfordwest II (151) by 10 runs

Promoted: Narberth (champions) and Llechryd (runners up).

Relegated: Johnston and Cresselly 2nds.

Performances;  Carew II; Elliott Waters 37, Rob Hicks 12, Barry Evans 36, George Waters 12, Jay Morris 2-26, Corey Hall 3-10, Ethan Hall 1-16. Hook; Owen Phelps 7-14, Lewis Miller 55 & 2-37, Sam Rossiter 16, Andrew Thomas 27. Llechryd;  Rhys Beard 5-22, James Betterley 20, John Curran 27, Johnnie Lewis 35 & 1-16, Andrew Fletcher 1-16. Narberth; Ben Quartermaine 4-43, Davy Johns 2-14 & 45no, Ben Hughes 2-10, Dan Hughes 22. Pembroke Dock;  Jake Davies 5-28, Peter Kingdom 32, Craig Butland 31. Haverfordwest II; Nigel Morgan 27, James Marchant 38 & 2-33, William Phillips 3-35. Kilgetty;  Geoff Marsh 35, Toby Poole 45. Pembroke;  Andrew Hay 100no & 5-47, Aiden Fraser 23. Johnston; Josh Hicks 78, Nicky Davies 25 & 6-57, Gino Cleal 15, John Summons 45, Shaun Jones 24, Mark Hicks 2-26, Chris Goodridge 1-12. Cresselly II;  Lyn Richards 5-39, Charlie Arthur 1-25, Josh Lewis 2-43, Neal Williams 30, Jack Goldsworthy 31, Tim Webb 16.

Division 3:

Haverfordwest III (117-5) beat Whitland II (114-8) by 5 wkts

Lamphey (37-1) beat Laugharne (34) by 9 wkts

Lawrenny II (199-7) lost to Llangwm II (203-6) by 4 wkts

Llanrhian (255-4) drew with Stackpole (244-7)

Narberth II (112) lost to Herbrandston (230-6) by 118 runs

Promoted: Herbrandston (champions) and Lamphey (runners up).

Relegated: Whitland 2nds and Lawrenny 2nds.

Performances; Haverfordwest III; Matthew Vaughan 3-15, Cyril Varghese 2-25, Richard Davies 2-25, John Ebenezer 50, David Haynes 29. Whitland II; Jamie Thomas 21, Wayne Jones 15, Trystan Rees 18, Rob Owen 1-13, Stuart Harries 1-12. Lawrenny II; James Buckle 106no, Steve Campbell 34, Chris Buckle 26, Finlay Lewis 3-43. Llangwm II; Martyn Thomas 52, Shaun Waller 60, Andrew Harries 2-27. Narberth II; Huw Simpkins 19, Andrew Williams 31, Kyle Williams 24, Jake Thomas 2-37, Ceri Davies 3-70.  Herbrandston; Leigh Marchant 68, RYan Davies 46, Leigh Walters 31, Dean John 27, Robert Hood 2-24, Kristan Bennett 2-33, Paul Nicholas 4-20. Lamphey; David Blackwell 5-6, Connor Carroll 1-23, Peter McGilloway 2-0, Lewis Haines 20no, Scott Gregson 12no. Laugharne; Simon Davies 13 & 1-12. James Ingledon 12. Llanrhian; Geraint Morris 96, Jack Jones 60, Chris Arundell 2-31, Tom Clarke 3-35. Stackpole;  Josh Davies 92, Richard MacKay 75, George Smith 2-45.  

Division 4:

Carew III (264-4) beat Llechryd II (96) by 168 runs

Hook II (287) beat Crymych (90) by 197 runs

Neyland II (144-4) beat Llanrhian II (141) by 6 wkts

Saundersfoot II (247-3) beat Haverfordwest IV (95) by 152 runs

St Ishmaels II (303-2) beat Burton II (159) by 144 runs

Promoted: St Ishmaels 2nds (champions) and Neyland 2nds (runners up).

Relegated: Haverfordwest 4ths.

Performances; Carew III; Ceri Brace 53, Simon Gronow 54, Rhys Grigg 21, Ashley Smith 71. Llechryd  II; Mike Dunkeld 3-87. Hook II; Aled Phelps 147 & 3-12, Jacob Lay 66, Brennan Martin 6-14. Crymych; Richard Thorne 46 & 3-33, Alan Luke 5-75. Neyland II; Lewis Page 39, Callum Woods 28, Scott Jones 25, Lyn Rees 23no, Gary Lloyd 3-14, Jason Oakley 3-20, Jamie Smith 2-23, Paul Miller 2-27. Llanrhian II; Chris Cousens 32, Tony Kitchell 29 & 1-37, Rhodri Owen 24 & 2-37, Billy Clarke 1-3. St Ishmaels II;  Karl Rhead 175rtd, Stuart Carpenter 66no & 2-13, Danny Flynn 46, Maddie Howard 4-33, Kevin Bowen 3-41. Burton II; Dan Ridge 50, Rob Griffiths 34, Will Ridge 20, Steve Jones 1-33, Lewis Murphy 1-34. Saundersfoot II; Paul Morris 89, Phil Jones 76, Simon Stanford 27 & 5-8. Haverfordwest IV; Dean Flood 2-29, Seth Woodhouse 1-46. 

Division 5:

Herbrandston no game v Cresselly II

Pembroke II (133-8) lost to Kilgetty II (134-5) by 5 wkts

Stackpole (119-8) lost to Neyland III (120-9) by 1 wkt

Whitland III (3-2) beat Pembroke Dock II (2ao) by 8 wkts

Champions: Whitland III. 

Promoyed: Kilgetty II.

Performances; Stackpole II; Russell Roberts 66, Jess Gibby 2-25, Geraint Shaw 2-22. Neyland III; Ben Mathias-Milsom 44. Whitland III; Eithan Ryan 3no, John Fuller 4-1, Barry Rees 4-0. Pembroke Dock II; Phil Scott 1, Extras 1, Geriant Blair 2-3. Pembroke II; Chris Thomas 59, Thomas O’Neill 23, Gareth Mitchell 2-34, Jac Smythe 2-28. Kilgetty II; Anthony Lewis 39, Richard Cope 34 & 3-10, Iori Badham 1-10,  Jordan Gorman 1-9.

Source

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here